97. Oscar-díjátadó
A meglepetések éjszakája
Akadtak meglepő fordulatok, megható beszédek, és persze csillogás minden mennyiségben. A sztárok 2025–ben is kitettek magukért, és ezúttal botrányok nélkül zajlott le a filmvilág legfontosabb díjátadó ceremóniája.
Az idei Oscar-díjátadó túlzás nélkül a meglepetések éjszakája volt. Nemcsak azért, mert 50 perccel túlszaladt a meghirdetett műsoridőn, vagy mert egy olyan film vitte el a pálmát, amelyre kevesen számítottak. Netán azért, mert a legesélyesebbnek tartott Demi Moore helyett egy majdnem teljesen ismeretlen fiatal színésznő vihette haza a legjobbnak járó szobrocskát. Hanem mert idén nemcsak a csillogásról szólt Hollywood legfényesebb gálája, hanem sajnos a pusztulásról is: a műsor félidejében sztárok helyett a Los Angeles-i tűzoltóság tagjai léptek színpadra, hogy a közönség fejet hajtson előttük azért a hősies helytállásért, amit a januárban napokig tomboló, egész városrészeket felemésztő tűzvész alatt tanúsítottak. A példátlan katasztrófa után még az is felmerült, hogy lefújják az idei ceremóniát, de erre végül nem került sor. Los Angeles azonban még mindig nincs túl a sokkon, a sztárok pedig többféle jótékony eseményen igyekeztek pénzt gyűjteni a károsultak, az otthonukat elvesztők javára.

Az Oscar-gála legnagyobb része ettől eltekintve, mint minden évben, most is a film ünnepe volt. Az est házigazdája, a népszerű tévés műsorvezető Conan O’Brian most először kapta meg a megtisztelő feladatot – ahogy viccesen meg is jegyezte, kizárólag azért vállalta el a felkérést, hogy végre legyen meghívója Hollywood legmenőbb vörös szőnyeges eseményre… O’Brian a sztároknak való már megszokott vicces beszólogatások mellett könnyedén szórakoztatta a közönséget.
Az Anora című film elsöprő győzelmet aratott. A történet egy fiatal amerikai szexmunkásról szól, akit váratlanul feleségül vesz egy orosz oligarcha fia, a dúsgazdag papa pedig nem örül ennek a fejleménynek. A hollywoodi mércével kis költségvetésű, indie mozinak elkönyvelt Anora nemcsak a legjobb filmnek járó Oscart vitte el, de még négy másik díjat is besöpört, köztük a legjobb színésznőnek járót.
Fiatal szexmunkás ütötte ki a nyeregből
Így az este legnagyobb vesztese kétségtelenül Demi Moore lett, aki pedig már a zsebében érezhette a legjobb főszereplő színésznőnek járó szobrot. Hiszen a fél világ biztosra vette a győzelmét, és igazán meg is érdemelte volna, annyira bevállalós alakítást nyújtott A szer című testhorrorban. Nem lehetett másképp nézni a filmet, mint úgy, hogy az egy kicsit magáról az öregedéssel kétségbeesetten küzdő 62 éves színésznőről is szól. Miután több díjjal jutalmazták a játékát, köztük Golden Globe-bal, nagy csalódás lehetett a számára, hogy az Oscart mégsem kapta meg. Érzéseit a gálán nem is igen tudta leplezni, bár aztán nagyvonalúan és elegánsan gratulált alig 25 éves kolléganőjének, Mikey Madisonnak, aki elhappolta előle az aranyszobrocskát. Az Anora fiatal szexmunkását alakító színésznő nevét gyakorlatilag most ismerte meg a világ, bár a 2019-ben bemutatott Tarantino-moziban, a Volt egyszer egy Hollywoodban volt egy emlékezetes mellékszerepe. Az Anora megálmodója – egy személyben a forgatókönyvírója, rendezője, producere és vágója – a szintén Oscarral jutalmazott Sean Baker éppen abban a filmben figyelt fel rá.


Elhajított rágó a vörös szőnyegen
Egy az egyben magyar győzelemnek idén nem örülhettünk. Bár a jórészt Magyarországon forgatott A brutalista vágójaként Jancsó Dávidot – a rendező Jancsó Miklós és a vágó Csákány Zsuzsa fiát – is jelölték Oscarra, végül az Anora vágójaként Sean Baker kapta meg az elismerést. Szegről-végről mégis magyar győzelem az is, hogy Adrien Brodyt választották a legjobb főszereplő színésznek. Nemcsak azért, mert az 51 éves színész magyar bevándorló, a Budapesten született fotóművész Sylvia Plachy fia. Hanem azért is, mert A brutalista Amerikába emigráló építészeként egy Tóth László nevű fiktív magyart alakít a filmben. Brody erős beszédet mondott, amelyben a háború, a rendszerszintű elnyomás, a rasszizmus és a gyűlölet ellen is felszólalt, és nem hagyta, hogy lekeverjék. Meg is döntötte minden idők leghosszabb köszönőbeszédének rekordját: 5 perc 40 másodpercig volt az övé a mikrofon. De nemcsak ezzel keltett feltűnést, hanem azzal is, hogy mielőtt átvette volna a díját, a színpadra menet gyorsan kivette a rágógumiját a szájából, és jobb híján odadobta a kedvesének, sokakban visszatetszést keltve ezzel.


A szexragadozó Harvey Weinstein gyerekeit neveli
De Brody ezen túl is szolgáltatott beszédtémát, amikor megemlítette a párja, Georgina Chapman csemetéit. „Köszönöm a csodálatos partneremnek, aki visszaadta az önbecsülésemet, és a fantasztikus gyerekeinek, Dashnek és Indiának is. Tudom, igazi hullámvasút volt, de hálás vagyok, amiért ti is befogadtatok az életetekbe. És papszi ma nyertesként megy haza” – fogalmazott, magasba emelve a frissen elnyert aranyszobrocskát. Ezzel nemcsak azt árulta el, hogy a párja gyerekei papszinak – angolul popsy-nak – szólítják, hanem sokakban ekkor tudatosult, hogy évek óta ő neveli pótapaként a börtönben ülő hírhedt szexragadozó, a korábbi hollywoodi producer, Harvey Weinstein 12 esztendős fiát és 14 éves lányát. Hiszen Brody élettársa, a divattervező Georgina, akivel több mint öt éve együtt vannak, korábban egy évtizeden át a nagyhatalmú filmproducer felesége volt. 2017-ben vált el tőle azután, hogy a Me Too mozgalom során egymás után buktak ki a szekrényéből a csontvázak. Brodynak amúgy ez a második Oscar-díja, miután 2003-ban A zongoristával már elnyerte egyszer a kitüntetést.
Nem hiányozhatott a gáláról az utóbbi hónapok nagy filmsikerének, a Wicked című filmmusicalnek két immár jól ismert arca: Ariana Grande és Cynthia Erivo adta elő a műsort felvezető dalbetétet. A zenés fantasy mozi az Óz, a nagy varázsló világában játszódik, és novemberben érkezik majd hozzá a folytatás ugyanazokkal a szereplőkkel. Oscart most egyik színésznő sem nyert, és a film csak kettőt váltott valóra az összesen tíz jelölésből.
A legszebb ruháknak járó díjakat is kioszthatták volna, hiszen a sztárok, mint minden Oscar-gálán, káprázatos estélyikben tündököltek. Persze volt, aki inkább a meghökkentésre utazott.


Demi Moore
Évei számát meghazudtolóan fantasztikusan festett a kristályokkal ékesített ezüstszürke Armani-költeményben.
Halle Berry
Mintha ráöntötték volna, úgy állt a színésznő pompás alakján a diszkógömb-szerűen csillogó-villogó, tükrös Christian Siriano estélyi.
Selena Gomez
Sophia Loren tündöklő eleganciáját idézte az énekes-színésznő Ralph Lauren ruhája, amelyet 16 ezer üvegcseppecske díszített.
Zoë Saldaña
A legjobb női mellékszereplőnek választott színésznő fémes csillogás helyett rubintvörösre szavazott: egy áttetsző felsőrésszel kombinált, buggyos szoknyás Saint Lauren ruhára.
Mikey Madison
Az ifjú színésznő a régi Hollywood előtt hajtott fejet: a fekete-pink estélyi Christian Dior egyik eredeti 1956-os kreációjának újragondolása volt.
Cynthia Erivo
A Wicked amúgy is extravagáns külsejű sztárja egy kicsit Szörnyella-irányba ment el ezzel a túlméretezett, drámai Louis Vuitton nagyestélyivel.
Goldie Hawn
Senki meg nem mondaná, hogy mindjárt 80, olyan csodásan festett az aranysárga Dolce & Gabbana selyemruhában, amelyet csillámló strasszok díszítettek.
Timothée Chalamet
A meghökkentő ruhaválasztásairól híres stílusikon filmsztár ezúttal is gondoskodott meglepetésről, amikor tetőtől talpig egy csibesárga Givenchy-szettbe öltözött.
…éééés az Oscart kapja…
- Legjobb film: Anora
- Legjobb női főszereplő: Mikey Madison (Anora)
- Legjobb férfi főszereplő: Adrien Brody (A brutalista)
- Legjobb női mellékszereplő: Zoë Saldaña (Emilia Pérez)
- Legjobb férfi mellékszereplő: Kieran Culkin (Rokonszenvedés)
- Legjobb rendező: Sean Baker (Anora)
- Legjobb adaptált forgatókönyv: Peter Straughan (Konklávé)
- Legjobb eredeti forgatókönyv: Sean Baker (Anora)
- Legjobb dokumentumfilm: Nincs más föld
- Legjobb animációs film: Áradás
-KI-