Férfi elegancia

Tévedés lenne azt gondolni, hogy az elegancia csupán a külsőségekben érhető tetten, hiszen egy igazi úriember udvarias, figyelmes, tisztelettudó másokkal szemben, emellett jól beazonosítható stílusjegyei is vannak, amelyek soha nem mennek ki a divatból.

A klasszikus, kifinomult megjelenés a jól ápoltsággal kezdődik, amely kapcsán fontos említést tenni a testszőrzet kérdéséről. A mellkasszőrzet eltakarása mellett az esetleges izzadságfoltok megszüntetésében is segítséget nyújt – és protokollárisan az ing szerves tartozékának tekinthető – az atléta, illetve annak pólótrikós változata. A másik fontos kiegészítő a zokni, amelynek hossza úgy határozható meg leginkább, hogy még ülő helyzetben sem látszódhat ki a lábszár. Ezen kritériumnak a lábszárközépig érő, vagy akár térd alatti zokni felel meg leginkább.

Az arcszőrzet vonatkozásában mondhatjuk, hogy változnak az idők, hiszen manapság már nem elvárás a teljes szőrtelenség, viszont a megfelelően karbantartott szőrzet elengedhetetlen.

Az ingek esetében az ingujj hossza nagyon beszédes tud lenni. Az üzleti és hivatalos megjelenés alatt a zakóból 1,5 – 2 centivel kilógó ingujjat értjük, vagyis a rövid ujjú változat szóba sem jöhet, illetve az legfeljebb a sportos ruházat, illetve lazább megjelenés részét képezheti.

A stílusos férfi viseletéhez a konvencionális darabok, úgymint az öltöny, vagy éppen a nadrág-zakó, illetve pantalló – ing összeállítás mellett nem hiányozhat egy – egy nyakkendő, díszzsebkendő, mandzsettagomb, – de akár egy nadrágtartó – sem, valamint a férfit már egyéb kiegészítők nélkül is jól öltöztető óra. A protokoll elsődlegesen a tradicionális bőrszíjas órákat részesíti előnyben és az óralap kapcsán a minél laposabb, annál stílusosabb szlogent vallja.

Nagy melegben a zakó nélkül használt hosszú ujjú ing könyökig feltűrhető, sőt ez mindig nagyon stílusos megjelenést kölcsönöz a viselőjének. Megkülönböztetünk szimpla és dupla mandzsettás inget. A dupla kézelővel készült fazon mindig elegánsabb, amellett, hogy a mandzsettagomb önmagában is felöltözteti az inget, így akár a zakóból kivillanóan, akár zakó nélkül is eleganciát sugároz.

Egy – egy ing gallérjának a típusa is igen beszédes tud lenni, főleg, hogy bizonyos inggallér típushoz kötelező nyakkendőt hordani, amely kiegészítő ez esetben – legfeljebb – az övcsat aljáig érhet. Amennyiben az alkalom és a fazon megkívánja a nyakkendő viseletét, úgy kötelező, hogy begombolva legyen alatta az ing, kigombolva ugyanis igénytelenséget és túlzott lazaságot tükröz. Egyéb esetben legfeljebb a legfelső gomb kigombolása megengedett, de hasig kigombolva már a viselő egyenesen karaktervesztést követ el.

Az ing mellé viselt normál fazonú – zakóval vagy anélkül hordott – nadrág hossza legfeljebb egyszer törhet meg a cipő felső részén.

Általános szabály, hogy a kevesebb több, ami a színek használatra is vonatkozik. A férfiaknál a fekete szín viselése csak a szmoking, illetve a frakk esetén értelmezhető, valamint öltöny kapcsán kizárólag gyász-szertartás alkalmával elfogadott viselet. Ezzel szemben a pasztellszínek, illetve a szürke és kék különböző árnyalatai egyetlen stílusos férfi szekrényéből sem hiányozhatnak.

Az olyan légáteresztő, könnyű anyagok, mint a vászon és a pamut, könnyed megjelenést biztosítanak anélkül, hogy rendetlennek tűnnének, de ezek leginkább a lazább megjelenés anyagai, ezzel szemben a ballon-vászon, a vastagabb, illetve vékonyabb szövetek, a kasmír, illetve merinói gyapjú már az elegánsabb ruhadarabok jellemző paraméterei.

Összességében elmondhatjuk, hogy az igényes, stílusos megjelenés nem elsősorban pénztárcafüggő, sőt a kifinomult öltözködést inkább jellemzi a visszafogottság, sőt a különböző márkák feltűnésmentes viselete.

Bittó Renáta

Megosztom