Kétszer is megzabolázta az óceánt

Vitathatatlanul világra szólóan egyedi vállalkozást fejezett be sikerrel Rakonczay Gábor, amikor március 8-án, egyszemélyes kenujával 5123 kilométert megtéve befutott Antigua kikötőjébe, 75 nap és 10 óra alatt átevezve az Atlanti-óceánt.

Az egészen extrém vízi expedíciók sorában ez volt a második ilyen – saját maga után, merthogy ugyancsak az övé volt az a 77 napos, 2012-es út is, amikor is a világ első szóló óceán-átkenuzását valósította meg. Ez utóbbi sem volt előzmény nélküli kalandtúra: előzőleg kétszer is átvitorlázott Európából Brazíliába, majd onnan Dél-Afrikába. Hogy mi késztethette a korántsem veszélytelen cselekedetekre, az emberi teljesítőképesség határainak folyamatos feszegetésére, arra a honlapján olvasható gondolatai kínálnak kapaszkodót:

„1981–ben születtem egy hétgyermekes család legidősebbikeként, így nekem az otthoni családi élet mindig is egy színes és mozgalmas világot jelentett. Szüleim talán egy-két alkalomtól eltekintve maximálisan támogatták bármibe is fogtam, és ez a fajta szabadság egy olyan céltudatos gyereknek, mint amilyen én voltam, igencsak felgyorsította és megnövelte annak a lehetőségét, hogy arra irányítsam az életem, amerre akartam.”

A most 44 éves magyar sportember ráadásul nem csupán a vízen-vízben hajtott végre a Guinness-féle rekordok könyvébe kívánkozó, s oda több ízben be is került szóló expedíciókat. A hajózás mellett már ifjontibb korában kitűnt azzal (is), hogy gyakran futott ultratávokat. Vagyis a maratonik sokszorosát jelentő próbatételeket is sikerrel teljesítette: példának okáért kétszer átfutotta Magyarországot (összesen 700 kilométer) és a világon először a tengerparttól futva elérte a Mont Blanc-t (400 kilométer). Grönlandon 29 nap alatt kelt át, és – ez is olvasható a honlapján: – Magyarországról elsőként az Antarktisz széléről indulva egy 44 napos expedícióval elérte a Déli-sarkot.

Az Atlanti-óceán újbóli átszelése – hogy visszatérjünk vizes főtémánkhoz – a korábbiaknál jóval zajosabb körülmények között, sokkal nagyobb visszhangot kiváltva zajlott le, miután korunk modern vívmányait is felvonultatta Rakonczay Gábor, aki eleve tudatta a százezret is meghaladó internetes követőtáborával, hogy a mostani kajakos útjával lezártnak tekinti 18 éve tartó extrémsport-pályafutását.

“Átkeltem az óceánon, hogy lássam az erőt, mely a világot mozgatja” – írta március 8-i célba érését követően Rakonczay, akit élőben lehetett követni közösségi oldalán, melyre mintegy 15 ezer ember volt kíváncsi. De útja közben is folyamatos volt az érdeklődés iránta, már csak azért is, mert Antiguához közeledve, a 65 naposra tervezett, de főleg az időjárás miatt 75 naposra nyúlt expedíciója sikerét a fáradtság és a lassulás mellett törött hüvelykujja, valamint az élelmiszerraktárának kiürülése is nehezítette. Na meg az is, hogy sokszor került hullámvölgybe, vagy éppen borult fel hajójával…

Végül azonban célba ért, és megerősítette: felhagy az életveszélyes kalandokkal. Legalább is a vízen… Merthogy – ahogy fogalmazott: – “új szakaszába lép az élete”.  Még pontosabban ezt tudatta: “Ultrafutás és sok más projekt lesz még az életemben, de a nagy veszélyű kalandokat befejezem. Most nem a rekord, nem a gyorsasági őrület lesz a cél, hanem minden pillanat megélése”.

Ami azt illeti, bár nem vár rá tengernyi veszély, azért az ultrafutói lét sem éppen a hétköznapi nyugalmas sportolói élet szinonimája… Ezt persze ő maga is tudja, hiszen szerzett már világbajnoki győzelmet ultrafutásban is. Jelesül 2023 márciusában Rakonczay Gábor elsőségével ért véget a Nemzetközi Ultrafutó Szövetség által szervezett vb az olaszországi Policoróban, ahol saját, 844 kilométeres csúcsát megdöntve diadalmaskodott. A hat nap alatt 847,6 kilométert teljesítve állhatott fel a világbajnoki dobogó tetejére a 32 fős férfimezőnyben. Az év júniusában hasonlóképpen már-már emberfeletti teljesítménnyel nyert az ultrafutók egyik legrangosabb nemzetközi viadalán, a X. balatonfüredi World Trophyn. Itt a hat nap alatt csaknem 802 kilométert megtéve győzött úgy, hogy a brutális verseny során hét lábkörmét elveszítette… Az eseményen a résztvevők 144 órán át rótták a kilométereket szinte megállás nélkül, s Rakonczay naponta nagyjából négy órát aludt verseny közben, hogy aztán újult erővel küzdjön, ez esetben szó szerint körömszakadtáig…

Említhetünk más magyar extrémsportolót is, aki szintén tett már eleget saját területén a határfeszegetés jegyében. Barta László ultrafutóról van szó, aki 2021 szeptemberében megnyerte a világ leghosszabb terepfutóversenyét, az 1001 kilométer hosszú Megarace-t, amelyet az évben rendeztek meg először. Barta 254 óra és 12 perc alatt teljesítette a távot, vagyis több mint másfél hétig futott lényegében megállás nélkül.

Aztán mit mondjunk Zichó Viktor extrém kerékpáros-hegymászó produktumáról, aki 2021. október 13-án  a reggeli órákban landolt biciklistül a Kilimandzsáró tetején? Honfitársunk az akkori beszámoló szerint az Indiai-óceán partjától, Mombasából indult az 5895 méter magasan fekvő csúcs felé, hogy nyolc nap alatt 350 kilométert megtéve és közel 7500 méter szintemelkedést leküzdve érjen fel Afrika legmagasabb hegycsúcsára. Zichó körülbelül 4700 méterig haladt felfelé két keréken, innen pedig már ő vitte kézben a bicajt a csúcsig, ahonnan aztán legurult a hegy lábáig. A magyar sportember a világon elsőként teljesítette kerékpáros hegymászással az útvonalat.

Hogy mélybe mutató vizes extrémitással folytassuk: 2020 szeptemberében Arnaud Jerald francia búvár megdöntötte a szabadtüdős mélymerülés világcsúcsát, amikor egy levegővétellel jutott le 112 méterre és vissza a felszínre, kevesebb, mint három és fél perc alatt!  A nőknél a magyar búvár, Korok Fatima állított fel több ízben is rekordot. Az egyik legemlékezetesebbet a 2019-es világbajnokságon produkálta, amikor is úgy lett aranyérmes, hogy egyetlen levegővel, 2 perc 48 másodperc alatt merült 81 méter mélyre és tért vissza a felszínre. A 2023-as vébén még mélyebbre vitte a mélymerülés világcsúcsát: ekkor 1 perc 52 másodperc alatt jutott le 102 méteres mélységbe.

Még mindig víz, de már felszíni, a sportágunk pedig hosszútávúszás, amelyben mindmáig páratlant alkotott a szlovén Martin Strel. Nem mást tett, mint átúszta az Amazonast – hosszában! 2007. február 1-jén kezdte, 66 nappal később, április 7-én ért célba, az extrémsport eleddig megismételhetetlennek bizonyult világrekordját felállítva az 5268 kilométer leúszásával. Naponta 10 órát volt vízben, s átlagosan 80 kilométert tett meg, pár órát aludt, a maradék idő pedig az ápolására ment el. De kibírta, túlélte, megúszta a piranhák, vámpírhalak, bikacápák, alligátorok jelentette minden veszélyét az Amazonasnak. 

Jancsó Kornél

Megosztom