Divatborok, bordivatok

Aki életében egynél több bort kóstolt, annak bizonyára kedvence is akad. Egyéni ízlésünk szerint némelyik közelebb áll hozzánk, mások kevésbé. De a személyes preferenciák mellett időszakos trendek is megfigyelhetők. A köz akarata és vásárlási szokásai szépen kirajzolják, hogy mikor milyen borokat keresnek a legtöbben. A cikkben annak járunk utána, mi okozza ezeket a rövidebb-hosszabb fellángolásokat.

A lehetőségek szinte végtelen kínálata áll rendelkezésünkre akkor, ha szeretnénk elmerülni a borok világában. De hogyan válasszunk közülük? Melyiket emeljük le a polcról, miből kérjük egy pohárral az étteremben? Érdemes-e követni az aktuális divatot, feltételezve, hogy több százezer, több millió borfogyasztó nem tévedhet?

Ez utóbbi nem ördögtől való gondolat, főleg akkor, ha megpróbáljuk megérteni, mi a mozgatórugója ezeknek a jelenségeknek. Tegyük ezt most úgy, hogy megpróbálunk eltekinteni az időnként erőszakosnak és erőltetettnek ható, nagy reklámkampányoktól. Igaz, a magyar borok világára nem is annyira jellemzők az efféle marketingfogások, mint más termékcsoportok esetén. Akit nem vonz ez a világ, akár az egész életét leélheti úgy, hogy nem találkozik boros hirdetésekkel – a szilveszter előtti pezsgős óriásplakátokat leszámítva. Hogy ez szerencsés-e vagy sem, arról hosszas vitát lehetne folytatni szőlész-borászok, orvosok, reklámszakemberek és mások részvételével.

De térjünk vissza a közízléshez és a trendekhez. Könnyen megmagyarázható, hogy réges-rég, amikor az egyszerű halandó nemigen jutott hozzá csokoládéhoz, cukorkákhoz és hasonló finomságokhoz, az édes íz kellemesen hatott számára egy borban is, így ezt kereste. Az, hogy a természetes édes borok fogyasztása meredeken csökken, egyrészt annak köszönhető, hogy ma már számtalan formában juttathatunk cukrot a szervezetünkbe. Másrészt az egészségtudatos életmód részeként is sokan igyekeznek száműzni a cukrot az étrendjükből.

A rozé diadalútja nagyjából két évtizede kezdődött. Ezt megelőzően korántsem volt ennyire népszerű a kékszőlőből, rövid héjon áztatással készülő, könnyed borféleség. Főleg, ha az üdeségét némi szén-dioxid hozzáadásával is kiemelték. Ha már itt tartunk, egy ennél is újabb trendet képvisel az Itáliából származó Prosecco térhódítása. Igaz, itt jóval hatékonyabb marketingmunka húzódik a háttérben, az olaszok meglátták és ki is szolgálták az igényt.

Napjainkban a fogyasztói szokásokat legalábbis részben az éghajlatváltozás alakítja. Egyre többen keresik a kisebb testű, alacsonyabb alkoholtartalmú, melegben is üdítően ható borokat. Mi lehet a válasz ez esetben a vörösök terén? Nos, például a villányi Streit-Zagonyi Borászat Legacy névre hallgató, vadonatúj házasítása, mely leginkább a klasszikus bordeaux-i cuvée újraértelmezésének tekinthető. A szőlőfajták ugyanazok, tehát cabernet sauvignon, cabernet franc és merlot alkotja, de az arányok utóbbi irányába tolódtak el. A merlot 80%-ot tesz ki, míg a kétféle cabernet-ből 10-10% került a borba. Az eredmény egy minden kortyában kirobbanóan friss, könnyen fogyasztható, ugyanakkor sokrétű és tartalmas, hamisítatlan villányi vörös lett. Mindemellett kizárólag acéltartályban érlelődik, ezzel is a lehető legjobban kiemelve, megőrizve a gyümölcsös ízvilágot.

A Legacy tökéletes megoldást kínál arra, hogy a vörösborok kedvelői is találjanak maguknak olyan palackot, amelyet egy meleg nyári este is felbonthatnak. Az összetétel, a visszafogott alkoholtartalom és a reduktív érlelés biztosítja, hogy kellemes, üdítő élményben legyen részünk.

Johann Wolfgang von Goethe-nek tulajdonítják azt a mondást, mely szerint „az élet túl rövid ahhoz, hogy rossz bort igyunk.” Ezt szem előtt tartva kívánom, hogy mindenki találja meg a neki tetsző fajtákat, stílusokat és évjáratokat, az éppen felfutó trendek mentén, vagy akár azokkal szemben is.

A borok világában is felfedezhetők divatirányzatok és trendek, melyek befolyásolják a közízlést és ennek eredményeképp a borászatokra is közvetlen hatást gyakorolnak.

Mindez nem újkeletű, a múltban az édesebb borok jelentettek nagyobb vonzerőt, majd a hangsúly idővel eltolódott a szárazabb, nagyobb testű változatok felé. Természetesen regionális és kulturális különbségek is megfigyelhetők, de némelyik trend az egész világon végigsöpör. Így volt ez alig néhány évvel ezelőtt a Prosecco tekintetében, melynek a jól felépített, tudatos reklámkampány is hátszelet adott.

A villányi Streit-Zagonyi Borászat legújabb, Legacy névre hallgató vörös házasítása a klasszikus bordeaux-i cuvée újraformálása. A merlot 80%-os aránya illatban és ízben egyaránt garantálja az üde, gyümölcsös aromákat, míg a 10-10%-ban jelenlévő cabernet franc és cabernet sauvignon komolyságot kölcsönöz a bornak.

A Legacy ideális választás lehet a vörösborok rajongóinak egy könnyed, nyár esti beszélgetéshez.

Megosztom