Tésztafélék

Amikor a tésztára, mint étel gondolunk, azonnal beugrik Olaszország, vagy esetleg egyes ázsiai országok ikonikus tésztaételei, de nem felejthetjük el a nagymama paprikás csirkéjét sem, amihez galuskát tálalt.

Minden országnak megvan a maga jellemző tésztaétele. Ázsiában a ramen, udon és az üvegtészta, Magyarországon a csusza, a cérnametélt vagy a burgonyával dúsított nudli, mégis azt kell mondanom, hogy a tészta igazi dicsőítés Olaszországban található, mert sehol máshol nem találunk annyiféle megjelenésben tésztát, mint náluk és persze nem is mindegy, hogy milyen ragut mivel tálalnak. Spagetti, tagliatelle, rigatoni mind más – más szósszal és raguval fogyasztandó, mert fontos számukra, hogy a tészta mennyit képes felvenni a raguból. A tészta készülhet durumbúzából vagy sima lisztből jó sok tojással. De hogyan is kapcsolódik a tészta a grillhez? Persze vannak olyan tésztaételek, amiket szinte közvetlenül el tudunk készíteni egy grillben, ilyen lehet például egy, cannelloni, amit megtöltve akár egy paradicsommártásban, akár tejszínes – fehérboros parajmártásban készre tudunk sütni. Talán az egyik legismertebb olasz tésztaétel, aminek a legjobb elkészítési módszere a grill vagy egy fatüzeléses kemence nem más, mint a mindenki által jól ismert lasagne. Ha már lasagne, mint tudjuk, az alapja nem más, mint egy jól elkészített bolognai ragu. Persze nem a sokak által annak csúfolt paradicsomos darálthús, hanem a klasszikus eredeti verzió, ami pancettával, sofritoval, vörösborral, alaplével és egy kevés paradicsommal hosszú órákon át készül. De akár egy kerti party előétele lehet egy klasszikus carbonara, ami nyomokban sem tartalmaz tejszínt. A hozzá használt guanciale szalonnát tökéletesen meg tudjuk egy grillen pirítani.

Fontos összefoglalni, hogy ha igazán jó tésztát akarunk készíteni, érdemes friss tésztát készítenünk, aminek az íze is sokkal jobb és a főzési ideje is töredéke a száraztésztáénak, valamint csak friss és jó minőségű alapanyagokat használjunk. A friss fűszernövények íze és állaga is sokkal jobb, mint a szárított fűszereknek és ne akarjunk semmit helyettesíteni. Ne akarjunk kolozsvári szalonnát vagy bacont a guanciale helyett, vagy ha a recept pecorino romanot ír, nem lesz jó a grane padano, de még a parmegiano reggiano sem. Nagyon fontos, hogy nyugodtan használjuk a grillt a raguk és a szószok elkészítéséhez, hiszen a füstös „grill” íz egy magasabb szintre emeli a fogásainkat.

Billege András

Megosztom