Macskák 1600
A Macskák 1600. jubileumi előadását ünnepelték a Madách Színházban

Pontosan négy évtizede, 1983. március 25-én, a budapesti Madách Színház színpadán valami varázslatos történt: a közönség először találkozhatott Andrew Lloyd Webber ikonikus musicaljével, a Macskákkal, Szirtes Tamás rendezésében és Seregi László koreográfiájával. Ez az este nemcsak a magyar színháztörténetben hagyott mély nyomot, hanem egy új korszak kezdetét is jelentette a hazai zenés színház világában. A közönség és a kritikusok is elragadtatással fogadták a produkciót, a színházi szakma pedig az évad diadalának nevezte.

A Macskák hazai előadása nemcsak a magyar közönség szívét hódította meg, hanem egy nemzetközi mérföldkő is lett: ez volt a darab első nem angol nyelvű adaptációja. A magyarországi előadás megvalósulása érdekében a jogtulajdonosok számos engedményt tettek, például nem ragaszkodtak ahhoz, hogy a zenekar élőben játsszon, eltekintettek „az évadonkénti kötelező előadásszámtól is, amelyet végül a repertoár-színházi körülményekhez igazítottak”.
A Macskák története a londoni West Enden kezdődött 1981. május 11-én, ahol a darab azonnal berobbant a köztudatba. Az alapot T. S. Eliot Nobel-díjas költő „Old Poss um’s Book of Practical Cats” című verseskötete adta, melyet a szerző kiadatlan jegyzetei is kiegészítettek. A magyar fordítást a zseniális Romhányi József készítette, akinek szóleleményei nélkül a darab biztosan nem vált volna ennyire közönségkedvenccé.
A szereposztás is a siker egyik kulcsa volt. Olyan nevek léptek színpadra, mint Almási Éva (Grizabella), Haumann Péter (Gastrofar George), vagy Bencze Ilona (Bombalurina).
Haumann Péter alakítása különösen emlékezetes maradt: kritikusok „a legteljesebb macskának” nevezték, kiemelve muzikalitását, mozgáskultúráját és színészi sokoldalúságát. A két évvel ezelőtt elhunyt színészre az 1600. előadáson természetesen megemlékeztek az alkotók és a kollégák.

Az elmúlt négy évtized során a Macskák töretlen népszerűségnek örvend. A jelmezek megújultak, a zenekar már élőben játszik, és generációk színészei léptek a macskabőrökbe. Mindezek ellenére a darab eredeti szellemisége, energiája és varázsa változatlan. A magyar színházi életben még soha nem volt példa arra, hogy egy előadás már majdnem 42 éve megszakítás nélkül legyen műsoron, az eredeti rendezésben, koreográfiával, változatlan formában. Andrew Lloyd Webber, a darab zeneszerzője már többször elmondta, hogy pályafutása során ő sem látott még soha ekkora sikerszériát. A Macskák ezzel a magyar színháztörténet leghosszabb ideje műsoron lévő előadásaként írta be magát a rekordok könyvébe.
A Macskák nemcsak szórakoztatta a közönséget, hanem valódi művészeti műhelyként is működött. A darab szerepei folyamatosan változtak, és újabb tehetségek léptek a reflektorfénybe, miközben a produkció varázsa és szellemisége mindvégig érintetlen maradt.