Lemhényi nap

A Lemhényi Dezső Általános Iskola nyolc évvel ezelőtt vette fel az olimpikon, sportszakíró és sporttörténész nevét. Azóta minden év decemberében sportvezetők és olimpikonok jelenlétében emlékeznek meg a vízilabda és a magyar sport kiemelkedő egyéniségére, és koszorút helyeznek el az emléktáblájánál.

Az eseményen jelen volt Lemhényiné Tass Olga világ- és olimpiai bajnok tornász, Lemhényi Csilla, dr. Jakabházyné Mező Mária, a Magyar Olimpiai Akadémia főtitkára, dr. Bognár András, a Mező Ferenc Sportbizottság főtitkára, Mohácsi Ferenc olimpiai bronzérmes birkózó, Tóth András, a Szent-Györgyi Albert Általános Iskola igazgatója, valamint Koczkás Erika, a zuglói Mező Ferenc Általános Iskola pedagógusa.

A vendégek számára Dienes Anna igazgatónő bemutatta az általa már hetedik éve vezetett iskola oktatási koncepcióját, sajátosságait. Az intézményvezető elmondta: az eddigi három fő oktatási terület, a sport, az idegennyelv-oktatás és a művészeti képzés a tavalyi évben egy különlegességgel, a sakkoktatással bővült. Az ehhez szükséges tankönyv kidolgozásában vettek részt Polgár Judit sakknagymester vezetésével. Ezért a pedagógiai programjuk a Négy bástya program nevet viseli, amely egy-egy képességterületet ölel magába.

Dienes Anna megemlékező beszédében kiemelte, hogy Lemhényi Dezső, az iskola névadója nemcsak játékosként, hanem edzőként is szerette a váratlan megoldásokat. Jól tudta, hogy félgőzzel csak közepes eredményeket lehet elérni. Munkája közben indulatosan követelt, szidott, dicsért, és ha elégedetlen volt a végeredménnyel, ruháit ledobva maga ugrott be a medencébe, hogy megmutassa a legmegfelelőbb mozdulatot. Az eredmények nem is maradtak el, hiszen sportolóként, mesteredzőként, szövetségi kapitányként és nemzetközi játékvezetőként is messze az átlagot meghaladó eredményeket ért el. Így válhatott példaképpé.

A gyerekek és a vendégek ezt követően egy vetített képekkel illusztrált összefoglalót tekinthettek meg Lemhényi Dezső életéről, majd a „Csipikék Gyermekkórus” elénekelte a Cikk-cakk sakkdalt, amelynek szövegét Polgár Judit írta, zenéjét pedig az Omega együttes gitárosa, Molnár György szerezte. Az énekkar 32 sakkfigurának öltözött tanulóból állt, és a karvezető, Vikol Kálmán öltözéke is a sakktábla színeire utalt. A műsort Pálvölgyi Levente szavalata és az iskola ritmikusgimnasztika csoportjának bemutatója zárta.

Az ünnepség jó alkalom arra, hogy mindazok a tanulók, akik a tanulmányi- és sportversenyeken kiváló helyezéseket értek el, dicsőséget hozva ezzel iskolájuknak elismerést kapjanak az iskola tanulói előtt.

A rendezvény végén Lemhényi Dezső özvegye megköszönte, hogy a diákok ilyen lelkesen ápolják férje emlékét, majd 100 ezer forintot ajánlott fel az iskola tanulóinak úszásoktatására.

Dr. Jakabházyné Mező Mária szintén nagyra értékelte a Lemhényiben folyó munkát, hiszen a folyosó tele van a diákok által elnyert serlegekkel, amelyeket többféle sportversenyen szereztek a kerületi versenyektől a diákolimpiáig. Ez is csak azt bizonyítja, hogy az iskola névadójának szelleme, az olimpiai eszme élénken él az intézmény falai között.

Megosztom