A modern fotózás alapjai
Jacques-Henri Lartigue, pontosabban Jacques Henri Charles Auguste Lartigue, 1894-ben született fotgráfus, aki mai szemmel is nézve, a fotóművészet egyik legkiemelkedőbb alakja, spontán beállításaival, ‘képkivágásaival’, degas-i magasságokba emelte a műfajt
Lényeg a lényeg hogy kitörölhetetlen nyomot hagyott a fotóművészetben, de hogyan?
A művész önmagát ‘multimédia-autobiográfus’-nak nevezte, művészetének célja a zajló élet dokumentálása, melyhez írásos feljegyzéseket is társított.
Még az is ismeri aki azt hiszi, hogy nem. Párizs külvárosában külvárosában, igen tehetős család sarjaként, már 7 évesen volt olyan szerencsés, hogy apja gépével fotózhatott, 9 évesen már ő készítette a családi fotókat. Az évek múlásával, családi hátteréből adódóan, folyamatosan a legújabb technikával dolgozhatott, így tökéletesíthette látásmódját és újszerű képalkotási technikáit.
Folyamatos lelkesedése, új, modern témákat biztosított számára – úgy mint a repülés, a tenisz, és az autóversenyek – megörökítve a ’20-as évek vibráló világát. Képeit 1917-ben publikálta először, ezután festőiskolába iratkozott, hogy művészi énjét minél jobban kiteljesíthesse.
Még a háború előtt szert tett egy kamerára, mellyel panoráma és térhatású fotókat is tudott készíteni, ’19-ben pedig elvette első feleségét. A két háború között inkább a festészetnek élt, bár igen sokat utazott, a kor számos ismert művész alakjával kötött barátságot, például Fellinivel, Truffaut-val, Picasso-val, és Jean Cocteau-val is. Pár évre rá elvált, majd újra házasodott.
’30-ban találkozott egyik leghíresebb modelljével, Renée Perle-lel, ezekben az években több cannes-i kaszinó dekorációját is ő tervezi.
A háború alatt több barátját is elhurcolják, a ’40-es éveket követően azonban karrierje elkezd igazán felfelé ívelni – példuel J. F. Kennedy-vel készült képei – ezen kívül állandó látogatójává válik a Cannes-i Filmfesztiváloknak (celeb lesz! :), és elkezd színes fotókat is készíteni, korábbi képeit pedig már Man Ray alkotásaival együtt állítják ki.
Járt Mexikóban és a kommunista Kubában, ahol fotói nagyrészét megsemmisítik. Átütő sikert azután arat, miután kapcsoatba kerül a MOMA igazgatójával.
Nemzetközi sikereit követően is előszeretettel vallotta magát amatőrnek. Halála után munkáit a francia államnak adományozta.
Korai fotók:
Gyermekkori önarckép
Automobil, 1912
Bibi, az első feleség
Reneé a múzsa:
A francia riviérán Reneé-vel
Kennedy
Cannes-ban
Florette, 1944
Florette Picasso műtermében
Jean Cocteau és Picasso
Florette
A fotós 1972-ben
Forrás: index.hu