A Földközi-tenger gyöngyszeme

Szardínia

Szardínia a Földközi-tenger második legnagyobb szigete. Régen Lábnyomnak is nevezték, feltehetőleg az alakja miatt. Tengerpartja 1897 km hosszú és Olaszország tengerpartjaihoz képest „érintetlen”, így nem véletlenül az olaszoknak is az egyik kedvenc üdülőhelye a sziget.

Az olasz szigetek egyik legnagyobbika a Földközi-tenger közepén helyezkedik el. Gazdag történelmével, lenyűgöző természeti szépségeivel és egyedülálló kulturális örökségével Szardínia minden utazót elvarázsol. Az alábbiakban bemutatjuk saját élményeinket e varázslatos sziget egyhetes látogatása során.

Szardíniára legkönnyebben repülővel lehet eljutni, számos európai nagyvárosból közvetlen járatok indulnak Cagliariba, Olbiába és Algheróba. A szigeten belül a legjobb közlekedési eszköz az autó, mivel így a látogatók könnyedén felfedezhetik a rejtett látnivalókat is.

Többé-kevésbé előre megterveztük az utazásunkat. Szardínia „teljes felfedezésére” egy hét nem elég, így a sziget északi felét jártuk be.

Algheróba érkeztünk, ott is szálltunk meg és a reptéren felvettük a bérelt autónkat. Már kora délelőtt a szállódánkban voltunk, így nyaralásunk első napján elkezdtük a sziget felfedezését.

Egy varázslatos középkori város, Castelsardo volt az első célállomásunk. Ez a festői városka a Földközi-tenger partján, egy meredek sziklára épült és gyönyörű panorámát kínál a környező tájra. A település fő nevezetessége a 12. században épült Doria-vár, amely a város legmagasabb pontján található. A várból csodálatos kilátás nyílt a tengerre és a városra.

A nap végén visszatértünk bázisunkra, Algheróba, melyet nyaralásunk során többször felfedeztünk, mind turisztikai, mind gasztronómiai szempontból. Az óváros (Centro Storico) szűk, macskaköves utcái, középkori épületei és bájos terecskéi igazi időutazást kínálnak. Az üzletek és éttermek sokaságát pedig nem lehet megunni.

Az első napunkba még megpróbáltuk belesűríteni a Neptun-barlangok (Grotta di Nettuno) megtekintését, de a tenger vízállása miatt erre csak másnap került sor. Javasolt a tárgynapon érdeklődni a barlangok nyitvatartásáról, melyet az aktuális tengerszínt magassága határoz meg.

A barlang Alghero városától nem messze, Capo Caccia szikláinál található. Lenyűgöző cseppkőképződményei, föld alatti tavai és különleges atmoszférája évente többezer látogatót vonz. A Neptun-barlangot a 18. században fedezték fel helyi halászok. Nevét a római mitológia tengeristenéről, Neptunról kapta. A barlangot azóta többé-kevésbé változatlan állapotban őrizték meg, ma már jól kiépített turistalátványosságként működik. Hatalmas termei és lenyűgöző cseppkőképződményei a föld alatti világ egyik legcsodálatosabb példáját nyújtják.

Mi gyalogosan közelítettük meg a barlangot közel ezer lépcsőfok „legyőzésével”, de ha nyugodt a tenger, akkor hajóval is ki lehet kötni a tenger felőli bejáratánál.

A harmadik nap csak a tengerpartól szólt. La Pelosa strand Szardínia egyik legismertebb és leglátványosabb tengerpartja, amely híres türkizkék vizéről, amely a Karib-tenger partjait idézi. Figyelem, ez azon partszakasz, ahova előre kell helyett foglalni, mivel limitálják a látogatók számát. Foglalás híján táska és törölköző nélkül végigsétálhatunk a vakítóan fehér, homokos parton és élvezhetjük a tenger kristálytiszta vizét, de hosszabb időt nem lehet eltölteni. Ezen partszakaszra utazásunk során visszatértünk, sőt kipróbáltuk a Shark bike „meglovagolását”, ami a kerékpár és a sup ötvözete.

Nyaralásunk közepén Bosa városát látogattuk meg, amelyet rejtett kincsként emlegetnek. A festői kisváros Szardínia nyugati partján, a Temo folyó partján fekszik. Színes házakkal és lenyűgöző természeti környezettel várja a látogatókat. A fő látnivaló a Malaspina kastély, melyet a körülvevő színek kavalkádja tesz felejthetetlenné. Mindent láttunk az északnyugati térségben, amit szerettünk volna és autóval közel egyórányi távolságra voltak találhatóak Algherótól.

A sziget északkeleti része következett.

Utólag itt lett volna jobb megszállni, mivel a természet, a tengerparti lehetőségek, akár poket beach-ek sokasága sokkal több látnivalót, szemet gyönyörködtető élményt nyújtott. A nap végére el is döntöttük, hogy kiveszünk egy szobát és egy nappal meghosszabbítjuk keleti parti jelenlétünket. A Costa Smeralda, azaz a Smaragdpart a világ egyik legszebb tengerparti régiója, ahol fehér homokos strandok és türkizkék vizek váltják egymást. Amit csak tudtunk végigjártunk, felfedeztünk a világ egyik legexkluzívabb és leglátványosabb tengerparti üdülőhelyein.

Olbiával, a Costa Smeralda kapujával kezdtük, ahol a tengerparton egy fine dining étteremmel vetekedő gasztronómiai élmény várja az arra járókat a JBEACh-ben. Ezt követte Cala Brandinchi, más néven „Tahiti,” gyönyörű tengerparti öble. A következő állomásunk La Cinta volt. Ez a strand ideális hely a pihenésre, a vízisportokra és a természet szépségeinek élvezetére.

Másnap, immár komoly helyismerettel rendelkezve Cala Brandinchi tengerpartjára tértünk vissza és töltöttünk el egy felejthetetlen napot. Késő este visszautaztunk bázisunkra, Algheróba, ahol egyik kedvenc éttermünkben töltöttük el ittlétünk utolsó vacsoráját. A Cajo étterem nemcsak a mi kedvencünk volt, mivel sorban álltak a vendégek, hogy az ízeket és az este kilenc és tíz óra közötti zenés showműsort élvezhessék, amelyet a személyzet biztosított nap mint nap.

Egyszer mindennek vége és egyhetes ottlétünk is befejeződött Szardínia varázslatos szigetén, amely gazdag történelmi és kulturális örökséggel, lélegzetelállító természeti szépségekkel és ínycsiklandó gasztronómiával várja a látogatókat.

Szaka József

Megosztom