Szeretem, imádom, értek hozzá

Kövesdi Csenge, lómasszőr

Kövesdi József lányával, Csengével

Kövesdi Józsefről már olvashattunk magazinunkban, aki az agrárium területén, digitális platformon tevékenykedik és az OkosFarm fejlesztésén keresztül egyre komolyabb megbízásokat kap, nagyvállalati és egyetemi szinten egyaránt. Számára külön öröm, hogy huszonnégy éves lánya, Kövesdi Csenge is ebben a szegmensben találta meg hivatását, aki egy ritka foglalkozást választva lómasszőrként dolgozik.

Édesapám hároméves koromban felültetett egy lóra és azóta sem tud leszedni. Mindig különleges kapcsolatban voltam az állatokkal, legyen az kutya, macska, kecske, szamár vagy ló. Tizennyolcéves születésnapomra a szüleim beteljesítve álmomat egy saját lovat ajándékoztak nekem és onnantól ki volt jelölve az utam…

Kislányom születését követő évben 2021-ben, a mosonmagyaróvári egyetem ménesgazda szakára felvételt nyertem, ahol az egyik évfolyamtársam ajánlotta Bertalan Zsolt ló-stresszpont masszázs tanfolyamát, amit 2022 tavaszán el is végeztem.

Ezt követően meghirdettem, hogy az első ötven ló kezelését ingyen vállalom, útiköltség ellenében, gyakorlásként. Ezt követően bővült az ügyfélköröm, és az idei év elején kezdett el rohamosan nőni a megkeresések száma. Immár EquiWell Lómasszázs cégnév alatt tevékenykedem.

A masszázs az izomzatra specializálódik, a mozgásszervi panaszokat enyhíti. Stresszpontokat – más néven triggerpontokat – kezelek, különböző masszírozási technikákkal, illetve nyújtással. Átlagosan öt kezeléssel rendszeres kontroll mellett, edzővel konzultálva és megfelelő gyakorlatokkal, még egy komolyabb fájdalmakkal küzdő lovat is nagyon szépen helyre lehet hozni. Így történt ez az egyik kedves ügyfelem lovával, akit erős hátfájással kezdtem kezelni. Három hónap alatt a pihenőre kényszerült lovat lovagolható állapotba hoztuk, ma pedig már teljes értékű nyereg alatti munkát tudnak végezni.

Természetesen prevenciós céllal is érdemes masszíroztatni, hiszen egy sérülés megelőzésével félmilliós nagyságrendet is megspórolhatunk az állatorvosi költségeken. Szakmai véleményem, hogy negyedévente akkor is érdemes élni a kezelés lehetőségével, ha panaszmentes a lovunk.

A fent említett eset az Őrbottyáni Menyecskehegyi Lovasklubban történt, ahol azóta a lótartók nagy része bizalmat szavazott nekem és a lóállomány kétharmada már legalább egy alkalommal megfordult a kezeim között, a tulajdonosok pedig mind elégedettek voltak és csupa pozitív visszajelzés érkezett.

Ötven-hetven perc egy kezelés, amely árfekvés szempontjából köszönőviszonyban van egy sportmasszázs árával. Megközelítésem szerint a lovak is sportolók, hiszen kemény fizikai munkát végeznek. A terápia legfőbb pozitívuma, hogy serkenti a vérkeringést, növeli az izmok rugalmasságát, nyugtató és fájdalomcsillapító hatással bír.

Elbüszkélkedhetem, hogy kerek egy év alatt közel másfélszáz ló kezelésén vagyok túl. Egyre jobban betelik a naptáram és majd’ egyhónapos előjegyzéssel dolgozom. Egy nap négy ló lemasszírozása az optimális. Nem is annyira fizikálisan, mint mentálisan fáradok el, hiszen a lovak minden rezdülését éreznem kell a kezelés közben és a legapróbb jelekből kell tudnom olvasni. Szeretem, imádom, értek hozzá. Úgy érzem, jó úton járok, de még rengeteget akarok ezzel kapcsolatban tanulni és fejlődni.

Télen-nyáron számíthatnak rám a lótulajdonosok, nem csak a masszázs végett. Részmunkaidőben a budapesti Horze Lovasáruházban dolgozom, igyekszem minden szakmai tudásommal segíteni a hozzánk érkező vásárlókat a számukra megfelelő lovas-, lovarda- és lófelszerelés kiválasztásában.

Fiatal vagyok még, de úgy érzem most pontosan ott vagyok, ahol lennem kell és minden energiámmal azon leszek, hogy ez csak még tökéletesebb legyen.

Fotók: Botka Csenge

Megosztom