Futball-vb KATARBAN
Hol vannak már azok az idők, amikor hosszan tartották magukat a pletykák, a be soha nem bizonyosodott állítások arról, hogy csalás, jelentős pénzek illegális mozgatása nyomán, a nagypolitika háttérben maradása, de aktív közreműködése mellett kaphatta meg Oroszország a 2018-as, Katar pedig a 2022-es labdarúgó-világbajnokságot.
A bundát kiáltók szép lassan elcsöndesedtek, az oroszok remek vb-t rendeztek, s minden okunk megvan feltételezni, hogy az idei vébé „amúgy” szintén rendben lesz, s a futballtörténelem arab földön először zajló világbajnoksága is sikertörténetként vonul be a sportág egyetemes históriájába. Az után, hogy 2010-ben neki ítélték a rendezést, majd erőteljes árnyék vetült a házigazdák emberi jogokkal kapcsolatos politikájára, végül Katar esetében is elültek a hullámok, például azok, amelyeket világszerte az váltott ki, hogy a vb-re tető alá hozandó stadionok építése közben állítólag százával haltak meg a különböző szegény országokból „importált” építőmunkások, javarészt a biztonsági intézkedések elmaradása, a munkások kizsákmányolása, a hozzá nem értés és persze a gigaberuházások esetében hovatovább magától értetődő módon megjelenő korrupció miatt.
A mögöttünk hagyott hónapok már leginkább arról szóltak, hogy az olajsejkség egyre-másra helyezi üzembe és adja át ünnepélyesen a világbajnokság mérkőzéseinek otthonául szolgáló stadionokat, köztük – utolsóként, ezen a nyáron – a fővárostól, Dohától 15 kilométerre felhúzott, 80 ezres Luszail arénát, amely többek között a döntőnek ad otthont.
A furcsaságokat, vagy még inkább a szakmai sajátosságokat azonban nem nélkülözi az idei vb sem. A november 21-én elrajtoló és december 18-án záruló sportági csúcstornára az eddigi 23 helyett akár 26 fős kereteket is jelölhetnek az egyes nemzeti válogatottak szövetségi kapitányai, amely a koronavírus-járvány igen kevés pozitív hozadékának tekintendő, merthogy menet közben a kórság alaposan megtizedelte a csapatokat, s hogy el ne „fogyjanak” az egyes legénységek, a világszövetség, a FIFA engedélyezte a keretbővítést, ami amúgy a taktikai eszköztárat is szélesíti, hiszen a világbajnokságra érvényben marad az az előírás, egyben lehetőség, hogy három helyett öt játékost cserélhetnek le és be egy-egy meccsen a kapitányok.
Részben sportszakmai jellegű érdekesség, hogy a 2022-es vébét merőben szokatlan időpontban, az európai ősz végén, tél elején bonyolítják le, de hát kellett is az év végi dátum, hiszen korábbi rendezés esetén a katari forróságot még a szupermodern hűtéstechnikával ellátott stadionok se nagyon tudták volna kellőképpen ellensúlyozni. Ami viszont túlmutat a labdarúgáson, az az arab világban megszokott, az európai ember számára azonban legalább is idegen, felettébb szigorú helyi törvénykezés. A katari előírásokat a külföldről érkező szurkolóknak is be kell majd tartaniuk, mert aki megszegi őket, bizony komoly büntetéssel számolhat. Rendőrségi forrásra hivatkozva a Daily Star azt írta, hogy a szexet mellőzni kell az országban, kivéve, ha az házasságon belül történik, máskülönben akár hét (!) év letöltendő börtönbüntetésre is ítélhetők a kihágást elkövetők… Ha úgy tetszik, szextilalom lesz érvényben a vb idején, de azzal is számolniuk kell az európai lazább erkölcs híveinek, hogy a katariak a nyilvános helyeken való intimebb férfi-nő kapcsolatokat, akár csak a kéz a kézben járást – hogy most az egyneműek közötti utcai megnyilvánulásokról szó se essék… – kifejezetten rossz szemmel nézik. Aki pedig kábítószert próbál becsempészni az arab országba, akár az életével fizethet, mivel halálbüntetést is kiszabhatnak rá…
De hogy futballozzunk is végre… A katari vébén 32 ország nemzeti együttesei szerepelnek, sajnos a mieink nincsenek köztük, a selejtezős sorozatot nemzeti csapatunk nem vette sikerrel, így nélkülünk zajlik a labdarúgók négy évenkénti nagy viadala. Sovány vigasz, ha az egyáltalán, hogy nem jutott ki az idei vébére a tavaly kontinensbajnokságot nyert olasz válogatott, ahogyan Oroszországnak is ajtót mutattak: a szbornaja az ukrajnai háború miatt veszítette el a lehetőséget a részvétel kiharcolására. Afrikából olyan erősnek hitt válogatottak is elbuktak, mint Egyiptom, Algéria, Nigéria és Elefántcsontpart.
A világbajnokság 32-es mezőnyében a vendéglátó Katar csapata az egyetlen újonc. Ám mielőtt lesajnálnánk, hogy csak a rendező jogán lehet ott a vébén, kéretik figyelembe venni, hogy a 2019-es Ázsia-kupát minden mérkőzését megnyerve hódította el, a 2021-es Arab Nemzetek Kupájában szintén veretlenül menetelt az elődöntőig, s lett végül ott bronzérmes.
A szereplők között több visszatérő nemzetet is találunk: Ecuador, Egyesült Államok, Ghána, Hollandia és Kamerun válogatottja 2014 után vesz részt ismét, Kanada pedig 1986 után teljesítette sikeresen a kvalifikációt. A dél-amerikai zónában hamar eldőlt, hogy a térség két legnagyobb futballnemzete, Brazília és Argentína ott lesz a világbajnokságon. Mexikó sorozatban nyolcadszor jutott ki, visszakanyarodva Európába pedig rögzítendő, hogy kiemelkedően dicséretesen teljesített Wales, amely második vb-indulására készülhet, s persze Katarban próbálja megvédeni címét a francia válogatott.
A katari tornáról tudni érdemes, hogy ez az utolsó, hetedik olyan vb, amelyen 32 csapat van, a következő, 2026-os világbajnokságon – amelynek társrendezőként az Egyesült Államok, Kanada és Mexikó a közös gazdája – már 48 válogatott indul. Persze egyfelől így óhatatlanul hígul a mezőny, másfelől a több meccs egyúttal több pénz alapelv érvényesítése, a növekvő bevételszerzés a bővülés mellett szól…
Az ez évi vb nyitómeccse szakít a hagyományokkal, amennyiben nem a házigazda játssza az első mérkőzést, hanem Hollandia és Szenegál csap össze november 21-én. Katar csapata az első napon csak a harmadik összecsapáson lép pályára Ecuador ellen, mivel ezt a mérkőzést esti időpontra helyezték át. A holland–szenegáli csata után Anglia–Irán összecsapás következik, mielőtt a hazaiak is megkezdenék a szereplésüket.
A vb csoportkörében naponta négy mérkőzést játszanak, és 12 napon át tart a küzdelem, minden csoportból az első két helyezett jut a nyolcaddöntőbe. A tornát öt város nyolc stadionjában bonyolítják le, a fináléra december 18-án kerül sor.
ORSZÁG HÁNYADIK VB-RÉSZVÉTELE JÖN?
- Katar 1.
- Németország 20.
- Dánia 6.
- Brazília 22.
- Franciaország 16.
- Belgium 14.
- Horvátország 6.
- Spanyolország 16.
- Szerbia 13.
- Anglia 16.
- Svájc 12.
- Hollandia 11.
- Argentína 18.
- Irán 6.
- Dél-Korea 11.
- Japán 7.
- Szaúd-Arábia 6.
- Uruguay 14.
- Ecuador 4.
- Kanada 2.
- Ghána 4.
- Szenegál 3.
- Portugália 8.
- Lengyelország 9.
- Tunézia 6.
- Marokkó 6.
- Kamerun 8.
- Mexikó 17.
- Egyesült Államok 11.
- Wales 2.
- Ausztrália 6.
- Costa Rica 6.
A CSOPORTBEOSZTÁS:
- A CSOPORT: Katar, Ecuador, Szenegál, Hollandia
- B CSOPORT: Anglia, Irán, Egyesült Államok, Wales
- C CSOPORT: Argentína, Szaúd-Arábia, Mexikó, Lengyelország
- D CSOPORT: Franciaország, Dánia, Tunézia, Ausztrália
- E CSOPORT: Spanyolország, Németország, Japán, Costa Rica
- F CSOPORT: Belgium, Kanada, Marokkó, Horvátország
- G CSOPORT: Brazília, Szerbia, Svájc, Kamerun
- H CSOPORT: Portugália, Ghána, Uruguay, Dél-Korea