Utazás a steakek körül
Évek óta hódít a steakek élvezete Magyarországon, de sajnos a steak kultúránk még nagyon alacsonyan van. Még mindig keveset tudunk a húsról és az adott húsrészekről. Még mindig sokak fejében „ha steak, akkor bélszín” elmélet él, bár szerencsére egyre több a kísérletező kedvű fogyasztó is. Mindenképpen érdemes kipróbálni többféle húsrészt is, hogy megtaláljuk a hozzánk legközelebb álló fajtát.
Hol is kezdődik a jó steak? Eleve meghatározza a minőséget a marha fajtája, ahol érdemes kifejezetten húsmarhát választani, ezen felül viszont a tartás is nagyon fontos tényező. Ezek összessége adja a szövetközi zsírral átszőtt úgynevezett márványos steaket, amivel a legjobb eredményt érhetjük el.
Ha kicsit alaposabban megnézzük a húsrészeket, akkor beszélhetünk első osztályú és másodlagos húsrészekről, ahol a másodlagos húsrészek sem minőségben gyengébbek, egyszerűen kicsit keményebbek, más elkészítési módot igényelnek. Az elsődlegesen steakként használt húsrészek legismertebb fajtái a bélszín, hátszín, rib-eye, tomahawk vagy a bone in rib, ami nem más, mint egy csontos rib-eye. A másodlagos húsrészek közül pedig érdemes kiemelni a flanket, a skirtet és a picanhat.
A következő lépés pedig a sütés, ahol megint csak rengeteg mód közül választhatunk, akár grillen, akár konyhai körülmények közt sütjük. A grillen sütés esetén választhatjuk a direkt sütést, ahol közvetlen hőforrással sütünk, választhatjuk a reverse sear módszert, ahol indirekt hővel, majd direkt hővel a végén sütünk és persze süthetjük a grillen is egy öntöttvas serpenyőben vajjal locsolgatva.
A sütés közben persze figyelnünk kell a készültségre is, hiszen nagyon nem mindegy milyen állagra sütjük a húst. Persze nagyon Fontosak az egyéni preferenciák, de azt le kell szögeznünk, hogy médium állag fölé sütött steak nagyon sokat veszít a minőségéből, tehát érdemes maximum eddig sütni.
Na végre elkészült a steakünk és ehetünk! Sajnos még nem. Ezután következik a leginkább idegölő rész, amikor a húst pihentetjük. Persze már mindenki enne, de ezt a fázist nem szabad kihagyni, kifizetődik busásan. A hús rostai megnyugszanak a hősokk után, a szaftok szépen bezáródnak a szövetekbe.
Tehát összegezhetjük, hogy amikor a tányérunkba egy fantasztikus steak kerül, akkor az igazából a marha tartástól indul és a pihentetéssel ér véget. Ezután viszont igazi kulináris élvezethez jutunk.