Tengeri Buborékban

„Közel 20 éve rendelkezünk saját búvárbázissal Horvátországban, Krk szigetén. Akár parti merüléshez van kedved, akár hosszabb-rövidebb hajós búvárkodásra jönnél velünk, mi nem csak kíséretet, de minden szükséges felszerelést is biztosítani tudunk neked.”

Az idézet a buborek.hu honlapról való, s aki „végiglapozza” az oldalakat, hamisítatlan magyaros búvárparadicsomot ismerhet meg a nem távoli Adrián. Aki pedig a személyesen átélt élményekhez ragaszkodik, május elseje után – egészen október végéig – akármikor üljön is autóba, öt-hat órás kocsikázás után már ott lehet a korántsem könnyen kiejthető nevű, ám annál varázslatosabb Krk szigetén. Merthogy Budapestről – szinte megszakítás nélkül végig autópályán – 520 kilométer az út, Opatijától pedig hídon lehet bejutni a hozzánk legközelebbi mediterrán szigetre.

Az ottani, minden igényt kielégítő búvárbázis vezetője Szarka Géza, a búvárból lett búvároktató, a budapesti Buborék Búvárközpont megalapítója és tulajdonosa, aki eleinte túrákat szervezett az adriai tengerre.

„Aztán 1999-ben letelepedtünk, céget alapítottunk Krk szigetén, s megnyitottuk horvátországi bázisunkat Tengeri Buborék, horvátul Morski Mjehuric néven – mesélt a centrum tulajdonosa a kezdetről, majd így folytatta: – Mára eljutottunk oda, hogy rendelkezünk saját búvárhajóval, egy nagyobb házunk is van egy kicsike faluban, a tenger melletti Linardiciban. Aki ki akarja próbálni, meg szeretné tanulni a búvárkodást, nálunk megteheti.”

Az elméleti felkészítést és az uszodai képzést Budapesten végzik el, a nyíltvízi merülés pedig már tengeri körülmények között, az adriai bázisukon történik meg. Hogy néz ki ez a gyakorlatban?

„Elbeszélgetés után egy búvároktató beöltözteti a kezdőt teljes búvárfelszerelésbe, és szinte kézen fogva viszi víz alá egy viszonylag sekély mélységben, ami a biztonságot szolgálja. Öt méter a maximális mélység, ha nem képzett búvárral merülünk, s általában úgy húsz percig szoktuk mutogatni lent a halacskákat” – fogalmazott Szarka Géza, aki elárulta: náluk jellemző a családi nyaralás, ami szombati, vasárnapi kezdettel általában egy hetet jelent az iskolai szünet alatt. Az árakról elmondta, hogy az idénytől és az apartman minőségétől függően változnak.

„Példának okáért a legdrágább szezonban fejenként és éjszakánként 25 euróval kell kalkulálni, egy egész napos hajós kirándulás, két merüléssel, 56 eurót kóstál” – tudtuk meg tőle. Miként azt is, hogy ki-ki képzettségének és gyakorlati tudásának megfelelően búvárkodhat, azaz attól függően, hogy hobbi-, kezdő vagy haladó búvárról van szó.

A Buborék-kínálatban hajós kirándulás is szerepel – vetettük fel.

„Van egy erre a célra vásárolt szép és kényelmes hajónk árnyékos és napozós résszel, angolvécével felszerelve. Nevezhetjük sétahajónak is akár, a tatja, vagyis a hátsó része úgy van kialakítva, hogy könnyű legyen a vízbe menetel és a visszajutás is. Dolgozunk emellett egy nagyobbacska halászhajóval, amellyel halászkirándulásokat teszünk. Ezen úgy kéttucatnyian tudnak egyszerre az asztalnál ülni, s a tengerből frissen fogott halat enni. A halászat másfél-két óráig tart, ennyi idő alatt biztosan kihúznak annyi halat, amennyi elegendő ennek a húsz-huszonöt embernek.”

Egyéb programajánlatuk is akad. Például, hogy hova érdemes elmenni bort kóstolni, vagy, hogy a sok-sok étterem közül melyiket érdemes választani.

„Az a legegyszerűbb, ha azok, akik hozzánk jönnek, nálunk is laknak. Van hat kiadó apartmanunk abban a házban, amelyet mi használunk, de a szigeten rengeteg a szálláslehetőség. Bár viszonylag kevés a szálloda, apartmanból nagyon nagy a választék és feltörekvőben van a kempingezés is” – mondta a Krk-szigeti magyar búváréden vezetője.

Megosztom