A csimpánzoknak saját nyelvük van

Svájci tudósok kiderítették, hogy a főemlősök közül a csimpánzoknak saját nyelvük van, és ez a felfedezés segíthet megérteni az emberi nyelvek fejlődésének az evolúcióját is.

Ha baj van, az emberek különböző figyelemfelkeltő szavakat kiáltanak, például „vigyázz”, „segítség”, „jaj”, és közben az arckifejezésük is megváltozik. A zürichi egyetem kutatói kíváncsiak lettek arra, hogy vajon a csimpánzok is képesek-e ilyen szintű kommunikációra. A válasz bizony az, hogy igen: az ugandai csimpánzoknak megvan a maguk primitív nyelve, saját nyelvtani rendszerrel.

A Nature Magazinban publikált tanulmány részletesen beszámolt a kutatásról. E szerint egy műkígyót használtak a kísérlethez, horgászzsinóron belógatva a majmok közé, és hangszalagra rögzítették a csimpánzok által hallatott hangokat, amelyeket aztán kielemeztek. Így derült ki, hogy az általuk kiadott hangoknak egyrészt speciális jelentése van, másrészt a hangokat meghatározott sorrendben adták ki magukból, vagyis az is jelentéssel bírt a számukra.

Bár a tudósok megállapították, hogy a csimpánzok „mondatszerkesztése” nem emberi eredetű, a kutatási eredmények alapján valószínűsíthető, hogy a mondatszerkesztést előkészítő kognitív építőelemek már jelen voltak a csimpánzok és az emberek 6 millió évvel korábban élt közös ősében. Vagyis a jelentéssel bíró hangok kiadása, azaz a „beszéd” legalább 6 millió éves múltra tekint vissza.

Megosztom