Messi mondhatja: NEKI NYOLC!

Nem kétséges, az aranylabdás külön csata eldőlt a jelen legmagasabban jegyzett két focicsillaga között – méghozzá Lionel Messi javára.

Merthogy a legjobb játékost megillető serleg másik legfőbb begyűjtője, a tevékenységének színterét januártól az öreg kontinensről Szaúd-Arábiába áttevő Cristiano Ronaldo megállt öt elsőségnél, míg az argentin zseni – aki szinte bizonyosan immár örökre befejezte európai futballkarrierjét, idén nyáron Amerikába települve át – alighanem utoljára, összességében pedig nyolcadik alkalommal vehette át az Aranylabdát, a sportág legrangosabb egyéni díját.

A portugál legutóbb 2017-ben kapta meg az elismerést, míg az argentin ezt megelőzően 2021-ben végzett a szavazás élén, s idén immár 14. alkalommal zárt a legjobb háromban (ötször volt második és egyszer harmadik), ezzel is csúcstartó.

A februárban 39 éves Ronaldo a 2022/2023-as idényben választhatók közé nem került be, a nála csaknem két és fél évvel fiatalabb Messi viszont a legszűkebb díjvárományos csoport tagja lett, s végül biztosan előzte meg korunk feltörekvő két legfénylőbb futballcsillagát, a norvég Erling Haalandot és a francia Kylian Mbappét egyaránt. Merthogy a legutóbbi szezon még Messiről szólt, kinek sikere jogosságát persze – elsősorban a Ronaldo-hívek – vitatták, ahogyan az minden hasonló rangsor születése esetén lenni szokott. Maga a portugál is fanyalgásának adott hangot, pontosabban saját közösségi oldalán jelezte, hogy ő másnak – leginkább saját magának… – adta volna a 2023-as fődíjat, csakhogy az argentin „mini óriás” parádés idényt zárt. A nyáron faképnél hagyott – részben David Beckham tulajdonolta csapatra, az Inter Miamira cserélt – Paris Saint-Germainben ugyan kevésbé emlékezetes szezont zárt, ám nemzeti együttesében pazar produkciót nyújtott, s a 2022-es év legfontosabb eseményén, a november-decemberi katari világbajnokságon egészen az aranyéremig vezényelte társait. Ő maga igazi csapatkapitányként tündökölt, s okkal választották meg a futballcsúcs legértékesebb játékosának.

Ahogyan az Aranylabda-győzelmét sem nagyon lehet támadni, azaz lehet, csak nem érdemes, tudniillik a voksokat nem a szurkolók adták le a jelöltekre, hanem – a naptári év helyett a szezonban nyújtott teljesítmény alapján – a szakma autentikus képviselői: szövetségi kapitányok, csapatkapitányok, futballszakírók, akiknek többsége úgy döntött: egyértelműen Messi a legjobb – immár nyolcadik alkalommal is.

Magán a párizsi ünnepségen a Chatelet Színházban, ahol az újabb trófeáját átvehette, La Pulga, a spanyolul Bolhának becézett klasszis ezúttal a mikrofon mögött is kiemelkedő teljesítményt nyújtott. Szokásos szerénységével világbajnok csapattársainak, a szakvezetésnek és az argentin drukkereknek köszönte meg elsősorban a világbajnoki címet, amelyhez az említettek kitartó támogatása nélkül szerinte nem juthatott volna hozzá a fehér-világoskék színekben játszó nemzeti együttes, az Albiceleste. Az október 30-i díjátadón egyúttal nagyon fontosnak tartotta megidézni emlékét a nagy előd honfitársnak, a három éve elhunyt Diego Maradonának, aki épp a gála napján – október 30-án – töltötte volna be a hatvanhármat.

„Akárhol is vagy most, Isten éltessen, Diego! Neked ajánlom ezt a díjat, amelyet szeretnék megosztani csapattársaimmal is, és ajándék ez a stábnak, Argentína népének” – mondta. Arra a kérdésre, hogy folytatja-e a 2026-os vb-ig, azt felelte: “nem gondolkodom ezen, pusztán napról napra élvezem, hogy futballozhatok”.     

Megosztom