Ha körbenézünk, a legtöbb országnak megvan a maga „grillezési” metódusa: Amerikában a legelterjedtebb a bbq, a tengerparti országok a direkt grillezésre specializálódtak, de említhetnénk a Balkánon annyira kedvelt és elterjedt nyárson sütést is. Magyarországon gyerekcipőben vannak ezek az eljárások, de szégyenkeznünk nekünk sem kell, hiszen mi is régi hagyományokkal rendelkezünk a szabad tűzön történő ételkészítésben.

A magyar gasztronómia ilyen jellegű ételei kemencében készültek és készülnek mind a mai napig. Persze az idő előrehaladtával a kemenceépítés sokat fejlődött. Eleinte nád vázból, sárral tapasztották a kemencéket, majd tetőcserépből és téglatörmelékből, míg eljutottak a kemenceépítő mesterek a téglából rakott kemencékig. Ma már a legtöbb helyen mobilkemencéket találunk, sokszor szigetelőanyaggal, dupla fémházzal, ami nem is fix helyen van, hanem a kerekekkel oda tudjuk tolni, ahova csak szeretnénk.

De milyen ételeket is készítettek és készítenek a mai napig kemencében? Kenyereket, pitéket, süteményeket, sülteket és megfelelő edényekben még leveseket is. Ha mindezt figyelembe vesszük, talán ki is mondhatjuk, hogy kevés olyan ország van, ahol a kinti sütő ennyi mindenre alkalmas és használható. Hogy konkrét példát is említsek a magyar gasztronómiából, egy tipikus kemencés étel a csülök pékné módra. Az étel különlegessége, hogy a kenyérsütés után a kemence maradék hőjét használva készítették agyagedényben. A húst, burgonyát és hagymát egyszerre tették be a kihűlő kemencébe, és mire a kenyér kiszállításból hazaértek, az ebéd is elkészült.

Megosztom