A füst szerepe

A legtöbb ember számára a füst használata az ételkészítésben egyet jelent a füstölt húskészítményekkel – mint a kolbász vagy a füstölt húsok -, de persze amikor a füst szinte csak ezekben az ételekben jelent meg, akkor a fő szempont a tartósítás volt. A gasztronómia fejlődésével a füst is egyre nagyobb szerepet kap, egyre kifinomultabban jelenik meg az ételekben, és egyre többször találkozunk a hideg füstölés mellett az utólagos füstöléssel, vagy a füstben sütéssel is.

A vendéglátás minden szintjén megjelenik, és a szerepe is nagyrészt átalakult: különböző hőmérsékleteken és különböző időpontokban jelenik meg az ételkészítés folyamatában. Ki ne ismerné a melegen füstölt halak ízét, vagy az Egyesült Államokból hódító útjára indult bbq ételek kultuszát. A füstöt már használják hidegen, maximum 30 0C – ig, elterjed a meleg füstölés maximum 900C – g, és a már említett bbq sütés melynek jellemző hőtartománya 120 0C – 130 0C.

Talán a legérdekesebb megjelenése a füstnek a fine dining gasztronómiában van, ahol nem az ételek elkészítése során kapja meg a jellegzetes karakteres aromát, hanem tálalás után. Ezen felül ez a szegmens nyúl legmerészebben az alapanyagokhoz is, aminek köszönhetően olyan különlegességek kerülhetnek az asztalunkra, mint a füstölt saláták vagy akár a vaj. A legújabb trendnek megfelelőén egyre több hely kínál füstölt italokat is, de nemcsak az eleve ilyen karakterű whiskeyk, hanem már koktélok formájában is.

Megfelelő nyitottság esetén igazán különleges ízélményben lehet részünk.

Megosztom